Římskokatolická farnost u kostela sv. Markéty Praha-Břevnov

27. března 2020 – Pátek po 4. neděli postní

Mdr 2, 1a.12 – 22

Znát Boží tajemství.

Ptáme se, kdy dojde k uvolnění karantény? Už je to dlouhé… Přitom ale nevíme, jak dlouho ještě… Třeba jsme už unavení. Zlobíme se jeden na druhého a vidíme dnes daleko více chyb na druhých než v normální situaci. Ale není tato doba zvláštní příležitostí uvědomit si, že vedle sebe nemáme nikoho jiného než toho, na něhož jsme právě naštvaní? Nemůžeme své partnery, děti… vyměnit, nemůžeme je a nechceme ani ztratit. Jenomže tato situace nouzových opatření se pro nás na nějaký čas stává „normální,“ nic jiného nemáme. Nemůžeme se odstěhovat na jinou planetu. Je to pořád náš svět, zraněný a zasažený nákazou, i když tomu třeba nechceme stále uvěřit. V dnešním Písmu autor knihy Moudrosti píše o nespravedlivých jako o těch, kteří „neznají Boží tajemství.“ V Ekumenickém překladu: „Nepoznali Boží tajemství“ (Mdr 2, 22). Nebuďme tedy nespravedlivými. Poznání Božího tajemství může znamenat přijetí druhých i v extrémních podmínkách. Ježíš přinesl do života svého národa nestandartní postupy, nezvyklý a nenormální výklad Zákona a lásky. On, Spravedlivý (ve smyslu dnešního úryvku Mdr), se stal pro naši spásu pro většinu nežádoucím. Podobně jako uprchlík, který se ocitl čirou náhodou v legislativním vakuu, na něhož se nevztahují tabulky, stává se „nežádoucí“ pro státní aparát, tedy jednotlivé instituce si ho přehazují jako horký brambor. Na tuto naši zkušenost karantény neexistují návody. Tento čas je vše, co TEĎ máme. A naše víra nám pomáhá orientovat se, důstojně vše prožít a přijmout. Je to čas poznávání Božího tajemství. Tajemství lásky, která přemáhá svět (celoživotní heslo P. Františka Lukeše /1921 – 1998/, spisovatele a pedagoga, přítele našeho Jaroslava Seiferta). Ježíš jako jediný Spravedlivý může přemoci naše lidské nespravedlnosti – oprávněné nebo i ty domnělé. On má ve své moci dotknout se každého z nás, a tak nám pomoci, posílit naši schopnost i v nestandartní době, v karanténě, být člověk člověku člověkem.

Kříž je stále poznávané tajemství Boží. Mějme i nadále odvahu jej objímat. K tomu Vám i dnes žehnám + P. Václav

Kontakt

Program a sledování přenosů:

Sledujte nás na Youtube:

Youtube
Youtube Farnost

Sledujte nás na Facebooku:

Facebook
Facebook Farnost
ZVEME VÁS

Výuka náboženství / katecheze pro děti a mládež 2023/2024

BENEDIKTINSKÝ OBČASNÍK

Programy pro školy 2023/2024

Synodální cesta v naší farnosti

FILMANA

časopis Duha