V tento den si připomínáme Ježíšovo umučení a smrt. Kdybychom se sešli v kostele, měly by naše obřady tři hlavní části: bohoslužbu slova se čtením pašijí a velkými přímluvami, uctívání kříže a svaté přijímání.
V kostele budeme dnes „za zavřenými dveřmi“ slavit všechny části Velkopátečních obřadů běžným způsobem. Příchod k oltáři v tichu, jeho uctění v kleče. Bohoslužba slova. Uctívání kříže – kříž bude nesen prázdným kostelem před oltář, kde bude postaven k uctění jednoduchým pokleknutím nebo úklonou. Svaté přijímání začíná přípravou oltáře, přinesením Eucharistie z bočního oltáře. Po svatém přijímání je oltář opět obnažen a Eucharistie uložena do „Božího hrobu“ na bočním oltáři. Po modlitbě odchod přisluhujících do sakristie v tichu.
Jak prožít tento den v domácím prostředí? Podněty můžeme najít ve videu Radka Tichého (viz článek „Jak uchopit letošní slavení Velikonoc?“). A tady je pár dalších odkazů pro inspiraci:
Velikonoce v rodině – textový průvodce: https://www.katyd.cz/files/files/2020/14/Final%20KT_14-komplet.pdf 4. strana Katolického týdeníku
Velikonoce v rodině – scénář domácí liturgie: http://www.liturgie.cz/shared/clanky/507/Velikonoce-domaci-liturgie-ADO.pdf
Pašije: text pašijí podle rolí – např.: https://www.pastorace.cz/tematicke-texty/pasije-podle-jana
Velké přímluvy:
- text přímluv: https://www.pastorace.cz/Kazani/velky-patek-primluvy a text 11. přímluvy
-
-
- Za lidi stižené pandemií
-
Modleme se k Bohu, který léčí i nejhlubší lidské nemoci, za lidi stižené nynější pandemií. * Kéž uzdraví nemocné, milosrdně k sobě přijme zemřelé. * Kéž odmění a povzbudí obětavé, utěší smutné i bezradné * a vede lidskou vynalézavost tak, aby uměla řešit to, co nás tíží. |
Chvíle tiché modlitby. Potom kněz říká: Všemohoucí, věčný Bože, tys lidem podle svědectví Písma navracel zdraví. Vyslyš naše prosby, očisti nás jako kdysi Námana a svou milostí proměň tuto krizi v čas příhodný pro obrácení. Skrze Krista, našeho Pána. O. Amen.
|
- Jak se přimlouvat s dětmi? Můžeme si třeba sednout na zem, zapálit svíčku a za každou oblast přímluv položit do středu nějaký symbol, který by charakterizoval danou oblast. Velmi pěkně graficky jsou přímluvy zpracovány ve Velikonočních misálcích Marie Nedbalové.
Modlitba křížové cesty:
- modlitba křížové cesty s dětmi: pod následujícím odkazem najdete různé texty pro křížové cesty s dětmi: https://www.katechetiolomouc.cz/ke-stazeni/materialy/liturgicky-rok/postni-doba/krizove-cesty/. Děti se mohou aktivně zapojit třeba tím, že přinesou nějaký symbol, který s daným zastavením souvisí (viz „Symboly k zastavením křížové cesty“ v odkazu). Pokud byste chtěli doprovodit křížovou cestu obrazy jednotlivých zastavení, tady jsou nějaké tipy:
http://www.mojeduha.cz/soubor/13/2013_farnost/krizova_cesta.pdf
http://www.vsechsvatych.cz/blog/
http://www.mojeduha.cz/soubor/14/2014_farnost/cbKC.pdf
A jeden text křížové cesty s „koronavirovou“ tematikou: http://mojeduha.cz/clanky/vir_kc
- křížová cesta v přírodě: V minulých letech bylo zvykem, že se jedna skupina rodin s dětmi chodila v dopoledních hodinách modlit křížovou cestu do přírody – na Petřín. Tam ale hrozí větší srocení davů. Jednu rodinu tedy napadlo, že bychom to mohli přesunout do naší klášterní zahrady. V aleji za Vojtěškou směrem ke hřbitovní zdi budou v pátek ráno instalována jednotlivá zastavení k soukromé/rodinné modlitbě. Aby se nás tam nesešlo nežádoucí množství najednou, najdete v následujícím odkazu tabulku, do které se můžete zapisovat do časů po 15 minutách: https://docs.google.com/spreadsheets/d/15XwnWCn7r8MOwAMotvOOtNaFpzLpMu7HRUvpJ_f1H2o/edit?usp=sharing
Hluboké prožití Velkého pátku!