Římskokatolická farnost u kostela sv. Markéty Praha-Břevnov

Popelka nazaretská

Popelka Nazaretská vznikala okolo roku 1955 v leopoldovské věznici. Václav Renč, odsouzený na 25. let, fixoval všech 1752 veršů pouze v paměti. Disponovat tužkou, či papírem bylo vězňům zakázáno. Přesto řada textů překonala bariéru věznice napsána na cigaretových papírcích miniaturním písmem. Takovéto úniky však byly sporadické, Jejich odhalení  se rovnalo vlastizradě, veškeré úniky z věznice byly posuzovány jako šifrované zprávy imperialistickým špionům.

Václav Renč (1911−1973 ) Básník, dramatik, literární a divadelní kritik, překladatel, autor loutkových her a poezie pro děti. Od roku 1948 nesměl publikovat, v květnu 1951 zatčen a ve vykonstruovaném procesu pak odsouzen k 25 letům těžkého žaláře, v němž strávil 11 roků života.